Od czego zależy cena OC

Wiek, doświadczenie w kierowaniu autem oraz przeszłość ubezpieczenia to nie wyłączne elementy, które modelują koszt polisy odpowiedzialności cywilnej. Jednakowo istotne jest to, jakim podróżujesz samochodem, a bez wątpienia, jaką ma on pojemność silnika. Im będzie większa, tym więcej zapłacisz za polisę. Już na etapie nabycia pojazdu zastanów się, czy wielkie auto jest Ci potrzebne. Niewątpliwie, w sytuacji, gdy obligatoryjnie musisz jeździć SUV-em z wielką objętością silnika, nie nakłaniamy Cię do zmiany woli. Licz się wszak z tym, iż za polisę odpowiedzialności cywilnej będziesz musiał zapłacić wyraźnie więcej aniżeli za umowę na mały, miejski samochód.

Z jakiego powodu pojemność silnika ma znaczenie przy OC?

Posiadaczom pojazdów z sporą pojemnością silnika zarzuca się wyższe zagrożenie spowodowania wypadku. Przy wyższej objętości pojazd potrafi osiągać większą prędkość. Ubezpieczalnie przyjmują dlatego banalne założenie: ktoś kto posiada takiego rodzaju samochód, wcześniej bądź później będzie chciał sprawdzić jego potencjał na ulicy.

Za jaką pojemność trzeba zapłacić najdroższą składkę?

Stawka polisy dla auta z objętością silnika przeszło 3500 cm3 może być przeszło 60% większa aniżeli dla pojazdu z objętością poniżej 1000 cm3.
W I półroczu ubiegłego roku posiadacze aut płacili średnio za polisę OC:
•    631 zł przy pojemności silnika do 1,0,
•    732 zł / poj. 1,0 do 1,8,
•    797 zł / poj. 1,8 do 2,5,
•    952 zł / poj. 2,5-3,5,
•    1025 zł / poj. powyżej 3,5.
Patrząc na omówiony podział łatwo zauważyć, że składka odpowiedzialności cywilnej gwałtownie wzrasta przy pojemności silnika ponad 2500 cm3.

Wiek kierowcy a pojemność silnika

Czy podwyżki za auto z wysoką pojemnością silnika są te same dla młodych i starszych posiadaczy pojazdów? Przeprowadziliśmy kalkulację cen polis odpowiedzialności cywilnej na przykładzie 2 posiadaczy pojazdów w różnym wieku. Obaj kierowcy posiadają taki sam samochód: Volkswagena Golfa z 2007 roku (w  momencie kalkulacji modernizowaliśmy tylko objętość jego silnika).
Doświadczony 45-letni kierowca z kompletnymi zniżkami będzie musiał zapłacić za najkorzystniejsze ubezpieczenie odpowiednio:
•    poj. silnika 1,4 / 487 zł,
•    poj. 2,0 / 592,
•    poj. 3,2 / 747 zł.
Z kolei 19-latek który od dwunastu miesięcy posiada uprawnienia do prowadzenia auta i nie posiada wciąż zniżek w OC musi się liczyć ze stanowczo wyższą stawką za obowiązkowe OC:
•    poj. 1,4/ 2424 zł;
•    poj. 2,0/ 3061 zł;
•    poj. 3,2/ 3616 zł.
Ja można zauwazyć różnica między najkorzystniejszym i najdroższym ubezpieczeniem dla młodego właściciela wynosi ok 50%. W przypadku 45-latka cena wzrosła podobnie, a więc wartości zwyżek są zbliżone, ale wyłącznie procentowo.

Dla kogo zatem auto z dużą pojemnością?

Zarówno młodzi, jak i doświadczeni posiadacze aut muszą zapłacić więcej za OC auta z wielką objętością silnika. Aczkolwiek najmłodsi kierowcy powinni w związku z tym wyciągnąć z kieszeni dużo więcej gotówki. Dlatego też, to na pewno oni powinni zastanowić się, czy nie lepiej na początek zakupić nieco “słabszy” samochód.
A co z posiadaczami samochodów, którzy mają obecnie pojazd z wielgachną objętością silnika i nie zamierzają go zmieniać? Rekomendujemy im skonfrontowanie propozycji kilkunastu ubepieczalni i wybór tego, jakie będzie najmniej restrykcyjne w wycenie niebezpieczeństwa ubezpieczeniowego.