Samochód zastępczy po wypadku na czas naprawy z ubezpieczenia OC

Od wielu lat posiadacze samochodów bojują z towarzystwami ubezpieczeniowymi o refundację kosztów wynajmu samochodu zastępczego na okres naprawy uszkodzonego auta. Do niedawna towarzystwa oddawały takiego rodzaju koszty jednie osobom, które używały pojazdów do prowadzenia działalności gospodarczej. Auto zastępcze Szczecin po kolizji
Niedawno wiele się jednakże zmieniło, gdyż kierowcy aut zyskali w sporach z zakładami ubezpieczeń potężny argument w postaci decyzji Sądu Najwyższego, jaki zakwestionował uprzednią praktykę. Jak więc ktokolwiek zepsuje wasz pojazd, nie wahajcie się skorzystać z ów prawa, tym bardziej że zarówno Biuro Rzecznika Ubezpieczonych, jak i Komisja Nadzoru Finansowegowiecznie posiadały w tej kwestii po stronie poszkodowanych.
W tym momencie, kiedy ich pogląd zatwierdził Sąd Najwyższy, który w uchwale uznał poszkodowanym prawo do zwrotu opłat wynajęcia samochodu zastępczego niezależnie od tego, do jakich celów go wykorzystują, firmy ubezpieczeniowe mogą tylko wykłócać się o kwotę.
Należy mieć świadomość, iż w tym razie nie macie obowiązku wcześniej informować ubezpieczalnię lub prosić go o zgodę na skorzystanie z usług autowypożyczalni. Pod warunkiem, że wszak nie potrzebujecie sami „walczyć” z ubezpieczalnią, możecie pozostawić to w gestii autowypożyczalni – niektóre z nich są wyspecjalizowane w tego typu sytuacjach.
Komu należy się samochód zastępczy Szczecin z OC sprawcy?
Zakłady ubezpieczeniowe przez multum lat upierały się, że zwrot opłat auta zastępczego z umowy ubezpieczeniowej OC winowajcy należy się wyłącznie jednostkom, które używały samochodu do prowadzenia przedsiębiorstwa. Teoretycznie ci, którzy nie byli posiadaczami jakiejś działaności, mogli starać się o zwrot opłat na samochód zastępczy w wypadku, gdy mieli komplikacje z dostępem do komunikacji publicznej lub wykazali, iż samochód jest im konieczny do transportowania chorych albo niepełnosprawnych.  
Z interpretacją imperatywów kłopoty posiadały również sądy. Definitywnie rozwikłała to uchwała Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011 r., która głosi, iż zwrot opłat poniesionych na najem auta zastępczego przynależy również jednostkom, jakie używają swojego auta w celach osobistych, i nie ma wpływu, czy posiadają dobry dostęp do łączności zbiorowej. Wszak tu też są wyjątki – towarzystwa ubezpieczeniowe przeważnie nie chcą płacić za pojazd zastępczy, w sytuacji, gdy pokrzywdzony posiada kolejny pojazd.

Na jaki czas można wynająć pojazd zastępczy?
Pojazd zastępczy należy się na termin naprawy, czyli od chwili zaistnienia zdarzenia bądź od czasu wstawienia samochodu do naprawy (jeśli można było nim wcześniej podróżować) aż do momentu jego odbioru. Odrębnie wygląda to w wypadku szkody całkowitej. Zakłady ubezpieczeniowe potwierdzają, iż pokrzywdzony może używać samochodu zastępczego na ich koszt do momentu wypłaty pieniędzy.
Jednakże uchwała Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 2013 r. ogłasza, że refundacja kosztów wynajmu przysługuje nawet do momentu nabycia innego auta. Nie można aczkolwiek przedłużać tego okresu w nieskończoność – jeśli firma wykaże waszą opieszałość w ustalaniu formalności lub warsztatowi usługa zajmie wyraźnie więcej czasu, aniżeli następuje to z techniki reperacji, zadośćuczynienia za to nie uzyskacie.

Jakie auto zastępczy można nająć?

Gdy będziecie szukać auta zastępczego, zwróćcie uwagę na 2 rzeczy. W pierwszej kolejności: pojazd nie może być większej klasy niż wasz rozwalony pojazd – jeśli podróżowaliście np. kompaktem, możecie wypożyczyć co najwyżej auto kompaktowe bądź mniejsze.
Po drugie: stawki, za jakie pożyczycie auto, nie mogą przekraczać średnich stawek na rynku lokalnym.  Najrozsądniej jest wyszukać tą firmę, która ma już doświadczenie z wypożyczaniem aut zastępczych, organizowaniem wszelakich formalności i rozliczaniem się prosto z ubezpieczalniami.

Czy samochód zastępczy można wypożyczyć bezgotówkowo?
Wynajem pojazdu na kilka albo kilkanaście dni to znaczne obciążenie pieniężne. Nie każdego stać na tak znaczne wydatki, szczególnie, iż trudno przewidzieć, w jakim czasie ubezpieczalnia odda zadośćuczynienie i czy cała sytuacja nie zakończy się przed sądem. W takich kontekstach niektóre wypożyczalnie proponują swoją pomoc i same zajmują się ściąganiem opłat od TU, a wtedy klient nie płaci za auto ani grosza.

Kiedy można zaholować pojazd na koszt towarzystwa ubezpieczeniowego?
Jeśli wasze auto po zdarzeniu drogowym nie nadaje się do dalszego podróżowania, koszty holowania do zakładu naprawczego czy też innego wyznaczonego przez was miejsca zostaną pokryte z umowy ubezpieczeniowej odpowiedzialności cywilnej sprawcy. Nie ma większych wątpliwości odnośnie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń winowajcy, lecz sporne kwestie pojawiają się w razie kosztów takowej usługi.  
Właściwie z prawem poszkodowany jest zobligowany do zmniejszania opłat. Firmy ubezpieczeniowe, powołując się na te zapisy, czasami negują wysokość faktur za usługę holowania, jeżeli ceny przewyższają normalną  cenę na lokalnym rynku.

Dokąd można holować pojazd na koszt sprawcy?
Nie liczcie na to, Iż firma ubezpieczeniowa zgodzi się na przetransportowanie samochodu na drugi skraj kraju, kiedy tam nie zamieszkujecie, a macie np. zaufanego blacharza. Żeby uniknąć konfliktów z firmą likwidującą szkodę, lepiej rozmówcie się z towarzystwem ubezpieczeniowym (sprawcy lub waszym), nim powierzycie przewiezienie rozbitego samochodu losowej jednostce holowniczej.
W ten sposób unikniecie sporów o stawkę – to istotne, gdyż poniektóre pomoce drogowe mogą być znacznie droższe niż konkurencja. Całkiem prawdopodobne też, że towarzystwo ubezpieczeniowe współdziała z firmą oferującą usługi holownicze, dzięki czemu holowanie odbędzie się bez żadnych kosztów.

Warto zbierać wszystkie rachunki

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej winowajcy pokrywa nie tylko cenę transportowania i najmu auta zastępczego, lecz ponadto wszelakie kolejne wydatki poniesione biorąc pod uwagę brak pojazdu, na przykład wartość przejazdu taxi z domu do warsztatu, z miejsca kolizji do domu itd., jak i wydatki na ochronę pojazdu przed dalszym uszkadzaniem, czy takie jak wynajem miejsca parkingowego i kupno pokrowca chroniącego rozbite auto przed zmianami atmosferycznymi.
Takiego rodzaju dodatkowe koszty towarzystwo w większości wypadków refunduje, wszak wyłącznie pod warunkiem, że na wszystko macie rachunki i faktury.

Poszkodowani z przewagą
Sąd Najwyższy zaaprobował, iż poszkodowanym należy się zwrot wydatków najmu pojazdu. Nie macie obowiązku udowadniać, iż używacie go codziennie i posiadacie problem z dojazdem łącznością miejską do pracy.